Site Rengi

Yılan ve Kene Sokmalarına Dikkat

Yılan ve Kene Sokmalarına Dikkat
08.06.2020
A+
A-

En yakın panzehir Ordu’da …

Geçtiğimiz günlerde Trabzon’da yılan sokması sonucu hayatını kaybeden vatandaşımızın vefat nedeninin panzehir bulunamaması söylentisi ile durumu araştırdık.

Söyletinlerin kısmen doğru olduğunu gördük. Sağlık Bakanlığı’ndan edinilen bilgilere göre yılan sokmalarına karşı panzehirlerin nerede stoklanacağı bir önce ki yılın istatistik verilerine bakılarak, sokma olaylarının en çok görüldüğü bölgelerde merkez seçilen bir hastahenede stok bulundurulduğu öğrenildi.

Trabzon’da bu güne kadar böyle bir yılan sokma vakası olmamıştı. Geçen yılki veriler dikkatte alınarak Ordu ili pilot seçilmiş ve bölge ihtiyacına cevap verecek panzehir stoku Ordu’da yapılmıştı. Bu durum halen daha geçerli.

Bu nedenle şu an çay hasatı sezonu olduğu dikkate alır isek, çay toplayanların yılan sokmasına karşı dikkatli olmaları ve bahçede üzerlerini koruyacak şekilde giyinmelerini tavsiye ediyoruz. Allah korusun her hangi bir yılan sokması söz konusu olur ise, en yakın panzehir Ordu’da.

Yine aynı şekilde kene sokma vakalarına karşı vatandaşlarımızın dikkatli olmasını hatırlatıyoruz. Yazın gelmesi ile insanlar piknik için çimenleri tercih ediyorlar. Bu tür yerlerde ayağın çıplak olmaması, mutlaka kapalı kiyafetler giyinilmesi tavsiye ediliyor.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.