Site Rengi

Üstün Asutay filmleri ve dizileri hangisi Üstün Asutay gençliği

Ünlü ve sevilen tiyatro oyuncusu Üstün Asutay 82 yaşında öldü. Ölümünün ardından ise Üstün Asutay neden öldü, ölüm sebebi neydi soruları merak edildi. Üstün Asutay 3 haftadır çoklu organ yetmezliği nedeniyle yoğun bakımda tedavi görüyordu. Peki Üstün Asutay kimdir, eşi ve oğlu kimdir? İşte Üstün Asutay biyografisi, filmleri ve oyunları…

05.08.2020
A+
A-
Üstün Asutay filmleri ve dizileri hangisi Üstün Asutay gençliği

Birçok film ve tiyatro oyununda yer alan başarılı oyuncu Üstün Asutay 82 yaşında hayatını kaybetti. Üstün Asutay’ın ölüm haberinin ardından birçok vatandaş Üstün Asutay’ın hayatını araştırmaya başladı. Başarılı tiyatro oyuncusu Üstün Asutay, yaklaşık 3 haftadır çoklu organ yetmezliği nedeniyle yoğun bakımda tedavi görüyordu. Daha yedi yaşındayken tiyatro sahnesi ile tanışan duayen isim Üstün Asutay Mert Asutay’ın babasıdır. 

Üstün Asutay kimdir: 1938 yılında İstanbul’da dünyaya geldi. Henüz yedi yaşındayken tiyatro ile tanışan Üstün Asutay, ilk derslerini Bakırköy Halkevi’nde Münir Özkul ve Kenan Pars’tan aldı. Türk Ticaret Bankası Çocuk Tiyatrosu ve Ali Baba Çocuk Tiyatrosu`nda, çeşitli topluluklarda uzun yıllar çok sayıda oyunda çeşitli roller oynadı.

1993 yılında Ergun Köknar, Tarık Akan ve Cem Karaca ile birlikte Bakırköylü Sanatçılar Derneği (BASAD)’ın kurucu üyeleri arasında yer alarak başkanı oldu. Ölümüne kadar BASAD’ın Onursal Başkanlığını yürütmüştür. Kamera karşısına da geçerek sinema ve dizi filmlerde görev yaptı. Mert Asutay’ın babasıdır.

Şeker ve kalp hastalığı olan Üstün Asutay, daha sonra da buna eklenen böbrek yetmezliği nedeniyle hastaneye yatırılmış, 4 Ağustos 2020 tarihinde çoklu organ yetmezliği nedeni ile hayatını kaybetti.

ROL ALDIĞI FİLMLER

Oyunbozan – 2000
Şemsi Paşa Pasajı – 2000
Kızım Osman – 1998 (TV dizisi)
Evdekiler – 1995
Son Fasıl – 1993
Bizim Mahalle – 1993 (TV dizisi) – Nizamettin
Üç Aşağı Beş Yukarı – 1992
İmdat İle Zarife – 1991
Vatandaş Ahmet Efendi – 1991
Arabesk – 1988
Selamsız Bandosu – 1987
Uzaylı Zekiye – 1987
Kuruntu Ailesi – 1986
Oduncunun Çocukları – 1966
Güldürme Beni – 1986

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.