Site Rengi

UID Ruhr Bölgesi Sel Felaketi yaşanan Hagen’e gitti …

UID Ruhr Bölgesi Sel Felaketi yaşanan Hagen’e gitti …
19.07.2021
A+
A-

UID Ruhr Bölge Başkanı ve bölgeye bağlı şube başkanları Hagen’e giderek, selde mağduriyet yaşayan Atmaca ve Aydın ailelerini ziyaret ettiler.

Geçtiğimiz hafta Hollanda, Belçika ve Almanya başta olmak üzere bir çok Avrupa ülkesi sel felaketleri ile gündem oldu. Bu ülkeler arasında Almanya felaketin en yoğun yaşandığı ülke oldu. Almanya’nın bir çok yerinde aşırı yağışlar ve nehirlerin taşması sonucunda büyük sel felaketleri yaşandı.

Sel felaketinin yaşandığı yerlerden biri de Almanya’nın KRV eyaleti Hagen şehri oldu. Hagen’in Hohenlimburg kasabasında Ruhr nehrini besleyen nehirlerin taşması sonucunda bir çok ev ve işyeri sular altında kaldı.

UID Ruhr HAGEN Şube Başkanı tatili bırakıp Hagen’e geldi …

Kısa adı UID olan, Uluslararası Demokratlar Birliği Hagen şube başkanı Mehmet Yavuz sel felaketini haber alır almaz, izinde bulunduğu Gaziantep’den Hagen’e geri geldi. İlk iş olarak Hagen Belediyesi ile kontağa geçen Yavuz, belediyeye UID olarak bu felakette bizler yanınızdayız ve payımıza düşen yardımı yapmaya hazırız mesajı verdi.

Ayrıca UID Ruhr olarak 18.07.2021 Pazar günü Genel Merkez’den Genel Başkan Yardımcısı ve Teşkilatlanma Başkanı Mustafa Nihat Köklü’nün de katılımı ile Hagen’de bir şube başkanları toplantısı gerçekleştirerek bu süreçte neler yapılabileceği istişare edildi. Toplantı sonrasında UID Hagen Şube Başkanı Mehmet Yavuz ile birlikte felaketin yaşandığı bölgeyi ve orada mağduriyet yaşayan aileleri ziyaret ettiler.

Selde en büyük mağduriyeti yaşayan ailelerden biri olan Atmaca ailesinin bireylerinden İlkay Atmaca sel felaketinin yaşandığı gece yaşadıklarını aynı heyecanla anlattı. 40 yıldan fazla süredir bu semtte ve bu evde oturduklarını, daha önce böyle bir hadiseye şahit olmadıklarını belirten İlkay Atmaca “Binlerce Euro zararımız var, evlerimiz arabalarımız kullanılır durumda değil. Bu felaketin izini 6 ayda silemeyiz. Ama bir tesellimiz var, ne bizim ailemiz de ne de bu çevremizde bir can kaybı yaşanmadı.” diye belirtti. Atmaca’nın mütevaziliği UID heyetini derinden etkiledi.

Selde mağduriyet yaşayan ailelerden biri de Atmaca ailesinin kapı komşuları Aydın ailesi idi. Aile reisi Sebahattin Aydın sel sonrasında yaşadıkları mağduriyeti anlatırken duygulandı ve “Böyle bir şey kimsenin başına gelmesin. Anlatılır bir şey değil. Bugün 4. gün ve hala kendimize gelmiş değiliz. Bizden daha kötü durumda olanlarda var. Bizim can kaybı yaşamamamız en büyük tesellimiz. Ben ayrıca sizlere çok teşekkür ediyorum. Bizim maddi bir desteğe ihtiyacımız yok ama sizlerin bizi burada gelerek ziyaret etmeniz, yanımızda olduğunuzu göstermeniz bana en büyük destek oldu.” ifadelerinde bulundu.

T.C. Essen Başkonsolosu Şener Cebeci’de ziyaret etti.

Mağdur aileler Hagen Belediyesi’nin böyle bir olay karşısında ne yazık ki hazırlıksız yakalandıklarını ve çok fazla tecrübeleri olmamalarından dolayı bir şey yapamadıklarını ve bunu anlayışla karşıladıklarını, ancak en azından bir yetkilinin kendilerini ziyaret etmelerini beklediklerini belirttiler. Bir gün önce T.C. Essen Başkonsolosu Şener Cebeci’nin kendilerini Essen’den gelerek ziyaret etmeleri kendilerine moral verdiğini ve yurtdışında da olsalar Türkiye’nin yanlarında olduğunu hissetmelerine neden olduğunu söylediler.

UID Ruhr Bölge başkanı Dursun Baş her iki ailenin de sıkıntılarını dinledi ve “Bugün burada şube başkanı arkadaşlarımla birlikte sizlerin mağduriyetini paylaşmak için buradayız. Maddi – manevi neler yapabileceğimizi tekrar istişare edeceğiz. Mağduriyetlerinizin giderilmesi aşamasında Hagen Şube başkanımız belediye ile tekrar kontağa geçecek ve neler yapılabileceğimizi görüşecek. Herhangi bir can kaybının olmaması bizleri de sevindirdi. Tekrar tekrar geçmiş olsun, Allah tekrar böyle bir şeyi yaşatmasın” söyleminde bulundu.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.