Site Rengi

Son dakika haberi… Görülmemiş kâbus: Çin’de sel felaketi çok sayıda can aldı… Dehşet anları saniye saniye kamerada!

Küresel ısınma ve iklim krizinin yol açtığı çevre felaketleri ardı ardına gelmeye devam ediyor. Almanya’dan sonra Çin’den gelen sel haberi dünyayı dehşete düşürdü. Şiddetli yağışların ardından meydana gelen selde çok sayıda kişi hayatını kaybetti. Bölgeden servis edilen fotoğraflar ise durumun korkunçluğunu tüm çıplaklığıyla gözler önüne seriyor. Su basan metro istasyonunda yaşanan can pazarı ise adeta yürekleri ağza getirdi.

Son dakika haberi… Görülmemiş kâbus: Çin’de sel felaketi çok sayıda can aldı… Dehşet anları saniye saniye kamerada!
21.07.2021
A+
A-

Son birkaç günde dünyanın farklı ülkelerinden gelen doğal afet haberleri gazetelerin manşetlerinde yer almaya devam ediyor. Son birkaç gündür önce Almanya, ardında da Avusturya, Belçika ve Hollanda’yı vuran selden sonra bu kez de Çin’den büyük bir felaket haberi geldi.

Sosyal medyadan paylaşılan videolar ve uluslararası haber ajanslarının servis ettiği fotoğraflar ülkede yaşanan durumun vahametini gözler önüne seriyor.

Çin’in orta kesimlerinde şiddetli yağış sel felaketine neden oldu. Ülkenin güneyini ise bu yıl 7. kez tayfun vurdu. Zhengzhou şehrindeki metro ağı su altında kaldı. Yolcular nefes alabilmek için metronun koltuklarına çıktı. Metroda yaşanan can pazarı cep telefonlarıyla kayıt altına alınırken yağışların vurduğu bölgeden barajların yıkıldığına dair görüntüler de geldi.

Son dakika haberi... Görülmemiş kâbus: Çinde sel felaketi çok sayıda can aldı... Dehşet anları saniye saniye kamerada

Sel sularına kapılan insanların birbirlerini kurtarabilmek için verdikleri büyük mücadele sosyal medya platformlarına yansırken boğulmak üzere olan bir kişiyi kurtarmak isterken kendisi de sele kapılan adamın yürek yakan görüntüsü adeta izleyenlere dehşeti yaşattı.

Sel felaketinde ölü sayısının artmasından endişe edilirken birçok kişinin de kayıp olabileceğinden korkuluyor.

En az 25 kişinin hayatını kaybettiği selde, metro istasyonlarını da su bastı. İnsanların vagonların içinde belleri üzerine gelen suda bekledikleri görülüyor. Tren raylarını basan sunun hızla ilerlediğinin görüldüğü videolar izleyenlere korku dolu anlar yaşattı. İstasyonda ve tren vagonlarının içinde mahsur kalan çok sayıda kişi sulardan korunabilmek için vagondaki koltuklara tırmandı. ancak bu bile yeterli olmazken çoğu kişinin başlarını suyun üzerinde tutmakta zorlandığı görüldü.

#Çin’de sel sularına kapılan bir adamı kurtarmaya çalışırken olanlara bakın.#floods#China#ClimateCrisispic.twitter.com/zpI2Hd6c7j

Çin’in devlet haber ajansı Xinhua’da yer alan habere göre, Henan’a bağlı Zhengzhou kentinde dünkü yağışların ardından meydana gelen selde can kayıpları yaşandı.

Çin’de yaygın olarak kullanılan bir sosyal medya uygulaması olan Weibo’ya yazan Xiaopei isimli kişi, “Su göğsüme kadar ulaştı. Artık konuşamıyorum” mesajını paylaştı.

İtfaiye daha sonra bu kişinin kurtarıldığını duyurdu.

Wang Guirong isimli 56 yaşındaki bir kişi, “Hep Zhengzhou’da yaşadımda. Hayatımda bugünkü kadar çok yağmur görmedim” dedi.

Zhengzhou’ya son üç günde yağan yağmurun bir yıla eşit olduğu belirtiliyor.

Son dakika haberi... Görülmemiş kâbus: Çinde sel felaketi çok sayıda can aldı... Dehşet anları saniye saniye kamerada

Arama kurtarma ekipleri, şimdiye kadar selin etkili olduğu bölgelerde 12 kişinin cansız bedenine ulaşırken 100 binin üzerinde kişi ise güvenli bölgelere yerleştirildi.

At #Zhengzhou#subway, #HenanProvince, #CCPChina, July 20 #flooding#floods#Flood#chinaflood#ChinaFloodspic.twitter.com/6XWhxjW0lL

Sellere dair sosyal medyada paylaşılan videolarda Zhengzhou sokaklarının göle döndüğü ve araçların suya boğulduğu görüldü.

Zhengzhou yerel yönetiminden yapılan yazılı açıklamada, “selin kontrol durumunun çok zor olduğu” belirtilerek, felaketin seviyesi “olağanüstü yüksek” olarak tanımlandı.

Son dakika haberi... Görülmemiş kâbus: Çinde sel felaketi çok sayıda can aldı... Dehşet anları saniye saniye kamerada

Henan eyaletinde 17 Temmuz’dan bu yana belirli aralıklarla etkili olan sağanak dün sele yol açmıştı.

Eyaletin başkenti Zhengzhou’daki metro ağı sular altında kalmış, çok sayıda yolcu mahsur duruma düşmüştü.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.