Site Rengi

Mülheim a. d. Ruhr’da partisiz aday: Jürgen Abeln

Mülheim a. d. Ruhr’da partisiz aday: Jürgen Abeln
07.09.2020
A+
A-

Belediye başkanlığı için bağımsız olarak aday oldu …

Bir hafta sonra yani önümüzde ki pazar (13.09.2020) günü seçim için sandık başına gidiyoruz. Alman vatandaşları belediye başkanını, belediye encümen üyelerini, mahalle muhtarlarını ve Ruhr Bölge Parlamentosu vekillerini seçecekler, Alman vatandaşı olmayanlar ise Uyum Meclisi (Integrationsrad) üyelerini seçecekler.

Almanya genelinde seçim heyacanı pek sokağa yansımaz. Adaylar daha çok sokak afişleri ve bildbordlara reklam vererek kendilerini tanıtmaya çalışırlar. Sosyal Medya’nın gelişmesi ile şimdilerde bir de bu platformu kullanıyorlar.

Bu seçimde Mülheim an der Ruhr’da bir aday var ki hiç bir partiye tabii değil. Bağımsız aday. Kendisi Jürgen Abeln.

Jürgen Abeln 45 yaşında gururlu bir aile babası ve üç çocuğu bulunmakta. Mesleği ekonomi danışmanlığı. 13.09.2020 tarihinde Mülheim an der Ruhr’nın tek bağımsız belediye başkan adayı.

Öncelikle şunu belirteyim. Kesinlikle bu haberi yapmak için kendisinden her hangi bir çıkarım ya da menfaatim yok. Kendisini aday olmadan önce de tanıyor ve mütevazi bir karaktere sahip olduğunu görüyordum. Seçim süreci başlangıcından beri gazeteci kimliğimden önce, bir seçmen olarak içinde bulunduğum toplumda ki adayları gözlemliyor ve hangisinin benim fikirlerime yakın olduğunu anlamaya çalışıyorum. Diğer adaylar ile bugüne kadar daha her hangi bir ortamda karşılaşma ve kendileri ile konuşma şansım olmadı. Abeln ile pazar günü karşılaştık ve ayaküstü de olsa sohbet etme fırsatım oldu. Kendisine Mülheim için nasıl bir belediye başkanı olacağı hakkında sorularım oldu. Ayrıca kısa bir zaman önce hakkında çıkan “Rakibinin pankartlarını indirdi” iddealarını sordum.

Kendinizi siyasi görüş olarak nerede görüyorsunuz?

Abeln’e kendisini siyasi görüş olarak sağda mı, solda mı gördüğünü sorduğumda verdiği cevap: “Ne sağda, ne solda, merkezde bir adayım. Herkesin fikrine saygı duyuyorum. Amacım herkesin belediye başkanı olmak ve içinde yaşamaya değer bir Mülheim için çalışmak.” oldu.

Şehirde yaşayan yabancılar ve mülteciler için düşünceleriniz?

“Mülheim’de yaşayan herkese saygılıyım. Hiçbir toplumu ayırmıyorum. Mülteciler yardıma muhtaç bir haldeler, onları dışlayamayız.”

Mülheim Heissen’da yaşanan pankart hadisesinin aslı ne?

“Orada kesinlikle ben yanlış anlaşıldım. Pankartları başkaları koparmaya çalışıyordu. Ben sadece direkten düşmekte olan ve yaya yoluna sarkan bir pankartı çocuklar filan geçerken yüzlerine gelmesin diye düzeltmek istediğim sırada birileri geldi ve bana pankartları sen indiriyorsun iddeasında bulundular. Sonrasında polis çağırdık ve karşılıklı ifadelerimizi verdik. Olay bu.”

Çalışmalarınızı yalnız mı yapıyorsunuz?

Seçim çalışmalarımı bağımsız aday olarak kendim yapıyorum ama tabii ki bana yardımcı olan ve benimle birlikte hareket eden arkadaşlarım var. Hep birlikte bir ekip halindeyiz ve birlikte çalışıyoruz.

Sosyal Medya’yı kullanıyor musunuz?

Evet öncelikle kendimi tanıttığım ve secim için yaptığımız bir internet sitemiz var. ( abeln-waehlen.de ) Ayrıca Facebook, Youtube ve Instagram hesaplarımız var ve bunları aktif bir şekilde kullanmaya çalışıyoruz.

Jürgen Abeln ile söyleşimiz kendisine 13.Eylül’de bol şans dileğim ve sorularıma içtenlikle verdiği cevaplar için teşekkür ederek son buldu.

Değerli seçmen okurlarım, sevgili takipçilerim ister Alman vatandaşı olun, ister Türk vatandaşı olun. Seçim günü lütfen ihmalkarlık yapmayın. Yarım saatinizi, geleceğiniz olan dört yıl için harcamaktan kaçınmayın. Vereceğiniz oy yaşadığınız şehri dört yıl boyunca yönetecek kişiyi belirlemede etkili olacak. Bunun için tekrar rica ediyorum lütfen yarım saatinizi ayırın ve gidip oyunuzu kullanın.

Bu arada diğer adaylar da kendilerini tanıtmak isterler ise beni davet edebilirler ya da Türkçe basın bültenlerini bana ulaştırabilirler. 13.Eylül 2020 seçimlerinin içinde bulunduğumuz toplum için hayırlı olmasını dilerim.

Murat Blach

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.