Site Rengi

Eski CDU’lu Mustafa Aydemir, yeniden aktif siyasete başladı.

Eski CDU’lu Mustafa Aydemir, yeniden aktif siyasete başladı.
03.08.2020
A+
A-

Ruhr Parlamentosu’na adayım!

Almanya’nın KRV eyaleti Essen şehrinde iş insanı olan Mustafa Eydemir siyasete dönüş yapıyor!

13 Eylül tarihinde yapılacak olan yerel seçimlerde Ruhr Parlamentosu için birinci sıradan aday olduğunu açıklayan Eydemir, adaylığı ile ilgili olarak bu açıklamalarda bulundu!

SİYASETE GERİ DÖNÜYORUM

“Siyasette yeni değilim. Daha önce Alman Hıristiyan Demokrat Birlik Partisi’nde (CDU) yerel siyaset yaptım. Ticarete atılınca kendimi biraz frenlemiştim. Şimdi teklif gelince değerlendirmem gerektiğini düşünerek teklife olumlu yanıt verdim. Evet biz yerel siyaset yapacağız ancak sadece bir şehirin siyasetini değil Almanya’nın adeta kalbi konumunda olan Ruhr Havzası’nda yerel siyaset yapacağız” dedi.

YALNIZ DEĞiLİM

Mustafa Eydemir sözlerine şöyle devam etti: “Farkında iseniz ‘yapacağız’ dedim. Çünkü yalnız değilim. Duisburg’daki DAL (Duisburg Alternative Liste) isimli oluşumla dayanışma içindeyiz. Onların da desteğini alarak tüm Ruhr Bölgesini kapsayacak ‘NEUE BEWEGUNG yani YENİ HAREKET” isimli bir oluşum kurduk. Bu oluşumu partileştirmek için çalışmalarımız da var ve devam ediyor. Ancak şunu özellikle ifade etmek istiyorum ki, biz kesinlikle bir Türk veya Müslüman partisi kimliğine bürünmeyeceğiz. Dil, din, ırk ve renk ayırımı yapmadan kapımız herkese açık olacak. Listemizde Alman, Türk, Bulgar, Batı Trakyalı ve  Romenler var. İlerleyen süreçte bu çok çeşitlilik devam edecek. Bizi etnik veya dini bir grup içine koyamayacak kimse. Herhangi bir partiyle, vakıfla, kuruluşla veya organizasyonla herhangi bir organik bağımız olmadığı için daha özgür hareket edeceğiz. Amacımız Almanya’da yaşayan herkese hitap eden bir Almanya partisi kurmak.  Tamamen Almanya temelli siyaset yapacağız. Biz içinde yaşadığımız Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti’nin (NRW) yerel siyasetine konsantre olacağız. Uyumdan çevreye, kadından eğitime buradaki insanların sorunlarıyla ilgileneceğiz, çözüm üreten siyaset yapacağız.” dedi.

RUHR PARLAMENTOSU’NDA İLKLER

Ruhr Parlamentosu bir bölgesel parlamento ve 1920 yılında kurulmuş, en eski birliklerden birisi. Ruhr Bölge Birliği (Regionalverband Ruhr) kısa adıyla RVR’nin merkezi Essen. Birlik içinde 11 bağımsız büyük şehir ve 4 ilçe bulunuyor.
Bu büyük şehirler; Dortmund, Duisburg, Essen, Bottrop, Hagen,  Gelsenkirchen, Herne, Bochum, Hamm,  Mülheim a.d. Ruhr ve Oberhausen. İlçeler ise;  Kreis Wesel, Kreis Recklinghausen,  Kreis Unna ve Kreis Ennepe-Ruhr. 
Parlamentonun üyeleri bu zamana kadar Belediye Meclis üyeleri, İlçe delege ve yönetimleri  tarafından belirlenmişti. İlk kez 13 Eylül’de yapılacak olan NRW yerel seçimlerinde  Ruhr Parlamentosu halkın vereceği oylar ile yani seçimle belirlenecek.
Parlamento’ya toplam 91 kişi seçilecek. Alman siyasi partilerin haricinde yerel parti ve listelerde seçimde parlamentoya temsilci göndermek için kıyasıya yarışacaklar. Bu seçimle birlikte Ruhr Parlamentosu çok büyük bir önem kazanacak. Zira Ruhr Parlamentosu, NRW Eyalet Parlamentosuna giden yol  konumunda olacak. Mustafa Eylemir’de Ruhr Parlamentosu için ilk Türk kökenli adaylardan biri olacak. Eydemir’den hariç, DAL gurubu ile seçime girecek diğer adaylar ise Rainer Grün, Shaban Cholakov, Habib Ay, Giutzel Alioglu, Cemal Elitaş.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.