Site Rengi

Belediyeleri rahatlatacak yardım paketi belli oldu

Almanya Belediyeler için yardım paketi hazırladı

Belediyeleri rahatlatacak yardım paketi belli oldu
12.06.2020
A+
A-

DUİSBURG – Almanya’nın KRV eyaleti, Duisburg şehri belediye başkanlarından Erkan Kocalar,( Die Linke) hükümetçe açıklanan 130 Milyar Euro’luk yardım paketinin 16 Milyarlık kısmının belediyelere verileceğini ve bunun da özellikle borçlu belediyelerin elinin rahatlaması anlamına geldiğini söyledi.

Aynı zamanda Almanya Belediyeleri yönetim kurulu üyesi de olan Duisburg Belediyesi Başkanı Erkan Kocalar ile yaptığımız görüşmede, “Federal Hükümet’in açıklamış olduğu 2. Paket olan 130 Milyarlık yardım paketinin 16 Milyarlık kısmının belediyelere aktarılacağını duyurdu. Bu kaynak, özellikle Duisburg şehri gibi geçim ve hizmet kaynağı olan Almanya’nın önemli şirketlerinden Demir Çelik şirketinin büyük maden ocaklarının küçülmesi veya kapanması belediyelerin yaşam ve hizmet kaynağı olarak elinde kalan orta ve küçük ölçek iş yerlerinin vergi gibi bazı ödemelerini tahsil etmeyen belediyeler için iyi bir kaynak oldu. Tabi bu kaynağın sayesinde belediyelerin elleri güçlenecek ve bu da şehir halkına çeşitli yollar ile geri dönecektir. 3 Milyar borcu olan, korona salgını yüzünden taşıma şirketleri, tiyatrolar, yüzme havuzları gibi gelirleri de durma noktasına gelen ve bu vesile ile bir süredir aksayan yolların yapımı, park alanları, kreşlere ve okullara katkı gibi yapılması gerekenler yapılmaya başlayacaktır. Aslında geçtiğimiz yıl Federal Hükümet tarafından 1.2 Milyarlık bir kısmın silinmesi gündemde idi, bu top şimdi Eyalet Hükümetine bırakıldı. Bu borç silinirse Duisburg Belediyesi’nin hizmet konusunda eli güçlenecektir” dedi.

13 Eylül’de yapılacak belediye meclis üyeliği seçimlerine de değinen Kocalar, oraya aday olan kişilerin donanımlı ve Duisburg’un sorunlarını bilen ve çözüm projeleri olan arkadaşların aday olmaları tavsiyesinde bulundu. Kocalar “Oraya seçilenler kim ve hangi partilerden olursa olsun, Duisburg’un yararı adına her projeyi desteklemeleri gerekiyor. Şimdiden Duisburg için çalışan ve tüm Duisburg halkı adına adaletli çalışacak herkese başarı diliyorum” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Post Aktüel – Murat Pehlivan

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.