Site Rengi

Bayram, Bayram Olsun

02.08.2020
A+
A-

Değerli okurlarım ve takipçilerim,

Korona illeti başladıktan sonra yaşadığımız ikinci dini bayramımız. Gurbette memlekete göre daha buruk geçen bayramlar, bir de bu korona illeti yüzünden daha da buruk oldu.

Tüm olumsuzluklara rağmen bizler bir şekilde hayatı ti’ye alıp, yaşayacağımızı yine dolu dolu yaşamayı biliriz. Bu özellikle Türk halkının genlerinde olan bir şeydir. Kimisi buna vurdum duymazlık diyebilir. Kimisi olaya manevi yaklaşabilir. “Allah var, gam yok.” deriz ve ne olacaksa olsun deriz. Başka bir deyiş ile biz kaderci bir toplumuz.

Buraya kadar her şey güzel de bu kadar kaderci olmak, “Tedbirini al, takdiri Allah’a bırak” deyimini unutmamızı mı gerektirir. HAYIR

O zaman bayramımızın bayram olması için olabilecek her türlü aksiliği ve kazayı düşünerek hareket edeceğiz. Ner yazık ki, bayramın daha ilk saatlerinden itibaren gördüm ki her yıl olduğu gibi bu Kurban Bayramı’nda da aldığı hayvana eziyet edenler, elinden kaçıranlar, yakalayacağım diye binbir takla atanlar, kurban keser iken kendini kesenler, acemice hareket edenler, et paylaşımı yaparken bir birlerine girenler bayramınız, bayram mı, haram mı oldu Allah bilir.

Yine ikinci bir konu mübarek Kurban Bayramı değil de, yıllık piknik bayramı gibi. İnsanlar ormanlara, sahillere dolmuşlar. Covid19 unutulmuş, korana salgını bitmiş gibi, iç içe, yan yana gelmişiz. Yapmayın ne olur, bayram, bayram olsun, bayram haram olmasın.

Kendinize saygınız yok ki bu şekilde sorumsuzca hareket ediyorsunuz. Çünkü kendisine saygısı olmayanın karşısındakine saygısı olmazmış. Lütfen bir kez daha buradan ricada bulunuyoruz hem bayramımızı kutlayalım, hem de korona salgınına karşı alınan tedbirlere uyalım. Sorumlu olalım, kuralları unutmayalım, unutanları da uyaralım.

Yukarıda ifade ettiğim ve vurgulamak istdeğimi anladığınızdan eminim. Yoksa bayramımız bayram değil, zehir olacak. Biraz daha dikkat, biraz daha saygı. Hem kendinize, hem çevrenize. Görün bakın o zaman “Bayram, bayram olacak.”

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.