Site Rengi

Almanya’nın kararına UID’den tepki …

Bu karar politik bir karardır

Almanya’nın kararına UID’den tepki …
13.06.2020
A+
A-

Uluslararası Demokratlar Birliği (UID) Genel Başkanı Bülent Bilgi, Türkiye’ye seyahat uyarısının uzatılmasını siyasi bir karar olarak değerlendirdi. Bu sürecin siyasete alet edilmesini doğru bulmadığını ve üzüntüyle karşıladıklarını belirten Bilgi, konuyla ilgili Başbakan Angela Merkel’e, Dışişleri Bakanı Heiko Maas’a ve federal milletvekillerine bir mektup yazarak üzüntülerini dile getirdiklerini söyledi.

SALGIN sürecinin sadece Türkiye kökenli insanları zorlamadığını, Almanları da zorladığını dile getiren Bülent Bilgi, şöyle dedi: “31 ülkeye baktığımızda Avrupa ülkelerini anlayabiliyorum. Avrupa Birliği’nden çıkmış olan Büyük Biritanya’nın Kovid-19 sürecini nasıl yürüttüğünü biliyoruz. Bu kararın hukuki, adil olmadığını düşünüyoruz. Bu kararın insanların sağlığını düşünerek alınmış bir karar değil, siyasi bir karar olduğunu düşünüyoruz. Türkiye son olarak karantina uygulamasını kaldırmakla kalmadı. Yaklaşık bir aydır bu olayın sağlıklı işleyebilmesi için otellerini sertifikasyon sistemine dahil etti. Kararın siyasi bir karar olmasından hukuki olmadığı da ortaya çıkıyor. İnsanların özgürlüğünü kısıtladığı için bu kararın hukuki olarak sağlam ayaklar üzerinde de durmuyor. İnsanlarımız bu uygulamayı mahkemeye taşıyacak, mahkeme yoluyla hak aranacaktır. Bu siyasi bir karar ve eminim Almanya’nın, Türkiye’den bir talebi olacak. Nasıl bir talepte bulunur bilmiyorum ama “Ben seyhaat meselesini haledersem, sen de sınırları daha sıkı kontrol edeceksin” gibi bir talepte bulunabileceğini de tahmin edebiliyorum. Gördüklerimi analiz ettiğimde böyle bir sonuca varıyorum. Bu kararın değişeceği kanaatını taşıyorum.”

Kaynak: Hürriyet / i. Ergül

Almanya’nın bu kararına vatandaşlar arasında da tepki var ve “Bu karar politik bir karardır. Bunu ilkokula giden çocuğa söyleseniz o bile anlar.” yorumunda bulundular.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.