Site Rengi

ALIŞ VERİŞ MERKEZLERİ CANLANDI, VAKA SAYILARI ARTTI.

25.07.2021
A+
A-

Bugün Avrupa’nın en büyük alış-veriş merkezinde idim. Almanya’nın KRV eyaleti, Oberhausen kentinde bulunan AVM bundan yaklaşık bir kaç ay önce mağazaların açılmış olmasına rağmen tabiri caiz ise sinek avlıyordu. Ne var ki bu günki ziyaretimde gördüm ki, insanlar yaz tatili moduna girmişler ve bu AVM’ne hücum etmişler. Yaklaşık 10 Bin kişinin aynı anda alış-veriş yapabildiği merkezde gezinen insanları gözlemlediğimde fark ettim ki, on kişiden sekiz kişi yabancı kökenli ve yaz tatili için alış veriş yapmaktalar.

Özellikle giyim mağazalarının önünde pandemi tedbirleri gereği müşteri sayısı sınırlaması devam ettiğinden kuyruklar oluşmuştu. Dikkatimi çeken ayrı bir konuda alış-veriş yapanların büyük bir kesimi bayanlar idi. Ünlü bir marka AVM’de istediği büyüklükte ve çok katlı yer bulamadığı için karşılıklı iki ayrı yeri kiralamış ve bir tarafı erkek giyimi, diğer tarafı kadın giyimi olarak düzenlemiş. Erkek bölümünde 30 civarında müşteri var iken, kadın bölümünün önünde içeride ki 150 kişiden hariç, dışarıda da yaklaşık 30 kişilik bir kuyruk bulunuyordu. Bu tespitim kadın okuyucularımızı kızdaracak ama gerçekten kadınlar alış-verişi erkeklerden daha çok seviyor ve daha çok yapıyorlar. Modacılar da bunu yıllar öncesinden keşfetmişler ki, bayanlara yönelik giyimde binlerce tür var iken, erkek giyiminde ise bu sayı çok çok az.

İnsanların bu yoğunlukta alış-veriş yapmaları ekonomiyi canlandıracaktır ancak, olaya sağlık yönünden baktığımızda son zamanlarda Almanya’da ki vaka sayılarının artışının bir nedeninin, hatta en büyük nedeninin bu alış-veriş çılgınlığı olduğunu söyleyebiliriz. AVM’de gezinirken ve mağazalarda insanlar maske takıyolar, ancak korunma mesafesine (sosyal mesafeye) pek de aldırış etmiyorlardı. Bir de bu alış-veriş yapanların tatil programları nedeniyle farklı farklı noktalara seyahat edeceklerini düşündüğümüzde yeni vaka sayısının artması yanında, vaka sayısının artma hızını ve dağılma hızını da artıracaktır.

Bunun için tüm ülkelerde olduğu gibi Almanya’da da aşılanmanın önemi sürekli vurgulanıyor, insanlar aşılansın diye seyyar aşı merkezleri oluşturularak, insanların buralarda randevusuz olarak aşı yaptırmalarına imkan veriyorlar. Bunca uyarılara ve tanıtımlara rağmen halen aşı hakkında olumsuz düşünenlerin olması, sağlık yetkililerini düşündürüyor. Bunun için önce dijital aşı sertifikasını getirdiler, şimdi de belirli yerlere bu sertifikaya sahip olmayanların girememeleri için yasa ile önlem getirilmesi üzerinde tartışıyorlar. Bu ayırımın yapılması belki insan haklarına aykırı gibi gelebilir ancak, eğer sen aşı olmayarak sadece kendini değil, toplumu da tehlikeye atıyor isen, o zaman bunun özgürlük ya da red etme hakkına sahip olma ile hiç bir ilgisi kalmıyor.

Dünya’nın her yerinde sağlık yetkililerinin ortak görüşü insanların bir an önce aşı yaptırmaları yönünde. İnternette gezinen bazı videolarda hiç bir araştırmaya ya da resmi evrağa dayandırılmamış, sadece kişisel yorumlarla aşının zararlı olduğu beyan ediliyor. Bir trafik kazasında emniyet kemeri takılı olan yolcunun vefat etmesi, nasıl emniyet kemerinin önemini ve gerekliliğini ortadan kaldıramayacağı gibi, aşı olan insanların bazılarında görülen yan etkiler de aşının gerekliliğini ortadan kaldırmaz. Ayrıca aşının işe yaradığını önceki dalgalarda vaka sayısı ile birlikte artış gösteren yatan hasta ve yoğun bakım hasta sayısının, bu kez öncekiler gibi yükselmediğini görüyoruz. Demek ki aşı olan insanlar virüse yakalanıp, pozitif çıksalar bile, tedavileri daha basit ve rahatsızlıkları daha hafif bir şekilde seyrediyor. Bunun için düşüncem bir an önce aşılarınızı yaptırınız. Şahsen kendim iki doz aşımı da yaptırdım.

Bu vesile ile sevgili okuyucum; sana ve ailene sağlıklı ve mutlu günler diliyor; virüssüz, hastalıksız, afetsiz ve huzurlu nice günler diliyorum. Sağlıcakla kal.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.